maskeler / joseph erdem / şiir joseph erdem • 2 ay önce maskeler durgun suya tek bir taş atsan. o dalga ile başlar bu cehennem. hoş geldin. sonra yalnızlıktan iki nokta olursun. dağılırsın. tek nokta, tek bir yüz, tek bir maske yeter sandın. seyret sonrasını, kendi içine yuvarlar masken seni. sevişmeler yetmez. hani şu... gözlerinin içinden, bir an ayrılmadan olanlar... o kasılmalar yetmez. tek maske olmakta yetmez sana, tek beden olmakta yetmez, tek ruh olmakta... bu yüzden maskelerine sarıldın. denemelerin bitmez, başka adamlarda. her seferi, düşmesi, tekrarı, seni bana geri getirmez. sadece yeni maskeler takacaksın. ayrılığın iltihaplı yaralarını kazımaya, yolda bulduğun o kırçıllı kuş tüyü kadar olacak, çaban, uykusuzluğun, körlüğün... bu yüzsüz suratların ve hüznünün kelâmsız acısı. bunları göstermemek için, binlerce maske, sahtekarlıklar da yetmez. çünkü acı gizlenmez, sızar her çatlaktan. sonunda, şeytanlaşırsın ve yeni bir suratın olur. ki sen, düşmüşsün ayrılıkla. çatlak ne ki? her yanın kırık, şişik, patlak, bükük, bıkık.. sarılmak yetmez. anlamak yetmez. yüzlerin yetmez. ağlamak bitmez. öfken geçmez. eş ruh olmak, ruhun olmayınca neye yarar. sadece bağlanır "eş" olursun, "ruh" susar, maskeler konuşur. şimdi git bak aynaya. kıvran dur... taktığın bu maskelerden, için içine de girmiş, nefret dolusun... joseph erdem terapist & eğitmen (⚠️iş bu video ve içeriği, 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununca, telif hakkına tabidir ve sahiptir. değiştirerek, tahrif edilerek, içerikten görüntü ya da ses çıkartıp eklenerek ve/veya izinsiz yayınlanamaz. joseph erdem 2019©️)
kalp kırıklığı iyileşmiyor / joseph erdem / şiir joseph erdem • 2 ay önce kalp kırıklığı iyileşmiyor önce bin parçayı tek tek toplarsın yerden. yaşamak için toplamak zorundasın. ne kadarını toplayacaksın ki? binlerce ufacık parça... ellerine de, gözlerine de kan gitmiyor, kalbin olmayınca. mecâlin kalmıyor. nerenle toplayacaksın ki? çamurlanmış parçaları üstüne siler, tozlanmışlara üflersin. göz yaşları ile ıslanmışları, kurulamaya çalışırsın parmaklarınla... ama göz yaşı çok belâ. o lanet su, temizlenmez kırıklardan kan gibi. ve yapıştırmaz parçaları birbirine. yapıştırsan da, tutmaz o göz yaşlı parçalar. sürekli düşer. sen de arkasından... asla düzelmez ama, diyelim ki tamir oldu o kalp. senden değil ama, biri çıktı, parçaları yapıştırdı elini tutarak. sanıyorsun ki "kalbim eski gibi atacak". atmaz! sevişirken o göğsünden fırlayan, içine yumruk atan kalp, geri gelmez, kırılınca. ve tekrar yapıştırınca, öyle atacak sanarsın. atmıyor... oldu da göğsüne taktın o kalbi. kırıkları batar. ciğerine, göğsüne, ruhuna, gönlüne ve gözlerine... ve hiç durmaz, ölene kadar, kanar da kanar. kalp kırıklığı iyileşmiyor... joseph erdem terapist & eğitmen (⚠️iş bu video ve içeriği, 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununca, telif hakkına tabidir ve sahiptir. değiştirerek, tahrif edilerek, içerikten görüntü ya da ses çıkartıp eklenerek ve/veya izinsiz yayınlanamaz. joseph erdem 2019©️)
kitab-î intikam / joseph erdem / şiir joseph erdem • 2 ay önce kitab-î intikam yıldızlara uzanıyorsun sen. tutamazsın. bir bilsen... kaç kelâmın düşer duvarlarımdan? o yürüdüğün sahile değil ama... senin taaaa içine. kaç kitap unuttu bu insanlar. kutsallarını bile hatırlamazlar. kaç harf sıraladın da, adına "sözcük" dedin. ama elin boş. kaç masala "paragraf"... yalanlarına "âşk" dedin. yalancılığına, "âşık". kaç ruh taşıyorsun sen? yüzü gülen, öğretmen, vicdanlı, acımasız... ve şimdi hiç utanmadan, hiç korkmadan, hem kaçıyor, hem de, âşk 'ı anlatıyorsun onlara. hem de, benim cümlelerimle, benim ormanımda, sevişmelerimle, hazırladığım kahvaltılar, çocukların saçını taradığım o sabahlar... terden, sana yapışan tenim! ve kestiğim o cılız nefesinle. bunun elbette bir hesabı var... çünkü yolun uzun olacak ve aklın kısa senin. başkalarını da seveceksin. sadece bekle... kitaplar, çok ağır hesap sorar. sayfalar şahit olur. cümleler bıçaklar. harfler vurur. yazanın elleri kırılır, yazdıkları onun olmayınca. kanamaz bile. yaşadığını sanarsın da, nasıl öldüğünü anlayamasın. bir bakmışsın bitmiş. sadece kararır... joseph erdem terapist & eğitmen (⚠️iş bu video ve içeriği, 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanununca, telif hakkına tabidir ve sahiptir. değiştirerek, tahrif edilerek, içerikten görüntü ya da ses çıkartıp eklenerek ve/veya izinsiz yayınlanamaz. joseph erdem 2019©️)